O výběru právní formy podnikání rozhoduje řada ukazatelů, mezi které patří ochota přijmout riziko, množství osob, které se na něm mají podílet nebo očekávaná administrativní náročnost.
Největší výhoda živnostenského podnikání se projeví už na jeho začátku. Založení živnosti je obvykle rychlé a snadné, bez nutnosti skládat základní kapitál. Také nastartování podnikání na živnostenský list vyjde levněji než u právnické osoby. Živnostníkům se také zamlouvá možnost přímého řízení a absolutní kontroly nad celým podnikáním, což většinou vykonávají osobně. Nespornou výhodou je i jednodušší administrativa, především účetnictví.
Nevýhodou živnostníků může být ztížený přístup k cizímu kapitálu a v důsledku toho nutnost financovat rozvoj podnikání z vlastních zdrojů. Nepříjemné může být také ručení za závazky celým majetkem. Tím, že jsou živnostníci osobně účastni v obchodně-právních vztazích, případné negativní dopady se týkají i jich samotných, potažmo celé rodiny, nikoliv pouze podnikatelské činnosti. Nevýhodou je i zátěž povinných odvodů na sociální a zdravotní pojištění, které musí každá fyzická osoba osobně odvádět státu.
Plánujete-li rozsáhlejší podnikání, zvolte raději společnost s ručením omezeným
Hlavní výhoda podnikání formou s.r.o. a dalších obchodních společností je lepší přístup k cizímu kapitálu, který pomáhá financovat jejich rozvoj. Právnické osoby vstupují do obchodně-právních vztahů pouze z titulu podnikání, nikoliv jako společníci osobně. Ti se díky tomu nemusí obávat důsledků plynoucích ze smluvních závazků.
Za nevýhodu v podnikání s.r.o. a dalších právnických osob jsou považovány názorové neshody společníků, které někdy zapříčiní až zánik společnosti. Rizikem je také vkladová povinnost u některých typů obchodních společností, která omezuje finanční zdroje použitelné pro zahájení nebo rozvoj podnikání. Z toho důvodu se od roku 2014 zjednodušilo založení s.r.o., ke kterému už není nutný počáteční kapitál ve výši 200 tisíc korun, jak tomu bylo dříve, ale teoreticky jen jedna koruna. O to lépe se však musí zájemci orientovat v současné právní úpravě, zejména v novém občanském zákoníku a zákonu o obchodních korporacích.
Administrativní požadavky
K provozování živnosti i s.r.o. je potřebné živnostenské oprávnění. Zakladatelé s.r.o. musí navíc u notáře sepsat zakladatelskou smlouvu, pro kterou potřebují řadu informací i dokumentů, a následně se zapsat do Obchodního rejstříku. Celý proces je pro ně též finančně náročnější, ačkoliv i v této oblasti se nedávno dočkali příznivých změn.
Zdroje:
http://www.firmin.cz/zalozeni-spolecnosti-sro
http://www.penizenavic.cz/clanky/zivnostnici-by-meli-mit-vlastni-nemocenskou
http://www.finslovnik.cz/spolecnost-s-rucenim-omezenym/
http://www.business-web.cz/jaky-je-postup-zalozeni-s-r-o-v-roce-2015-a-2016/